Periyodik Muayenenin Önemi

Periyodik Muayene  bir işyerinde çalışan işçilerin sağlık problemlerini analiz ederek sonuçları değerlendirerek tedbir almaktadır. İş güvenliği kesinlikle önemli bir durumdur her yıl periyodik muayene her işyerinde yapılması gerekmektedir.

İşyeri hekimi tarafından personelin " öz geçmiş, soy geçmiş, anamnez" kontrolü yapılmalıdır. Sonuçlar değerlendirilerek tedbirler alınmalı ve işyeri hekimi tarafından göz altında bulunmalıdır.

Periyodik Muayene  yapılacak alanda risk analiz sonucunda risklere müdahele edilerek. İş esnasında kullanılan tüm araç-gereçlerde muayeneden geçirilerek tedbirlerinin alınması gerekmektedir.

Yüksek ve ağır işte çalışacak olanlara ise giriş muayenesi yapılmaktadır. Ağır, riskli ve yüksek ortamlarda çalışacak personellere ise aşağıda belirtilen giriş muayenesi yapılmalıdır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle makina ve iş esnasında kullandığımız cihazların çoğalması ve ağırlaşmasıyla iş kazaları kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Periyodik muayene ile işçilerin sağlığını kontrol altına almanız işçilerinize karşı oluşabilecek tüm olumsuz kazaları engellemektir.